Content Management Powered by CuteNews
 

Albüm
Recep Birgit'ten Seçmeler

Tanıtım, Sayı 8

 

TRT Arşiv Dairesi ve Ulus Müzik ortak çalışmasıyla pek çok arşiv albümü yayınlandı bu sene. Bunlardan 22 numaralısı, Recep Birgit'in radyo kayıtlarından oluşan bu CD. Bizce 20. yüzyılın en önemli bir kaç ses sanatkârından biri olan Recep Birgit'in sonunda bir albümü olması çok sevindirici. Tabii aslında tek bir albüm değil, bir albümler serisi olmalı... Çünkü TRT radyo arşivinde üstadın pek çok enfes kaydının daha bulunduğunu, arada bir radyoda yayınlanmalarından biliyoruz. Daha sık yayınlanmaları temennimiz; bunu da TRT'ye iletmiş olalım.
 Recep Birgit'ten Seçmeler
Albümün ilk yarısında klasik eserler var. İkinci yarısı ise merhum üstadın okuduğu Rumeli türkülerine ayrılmış. Kendisi de Rumelili olan üstad, pek çok türküyü klasik enstrümanlarla, çok iyi tanıdığımız nefis tavrıyla okumuş. Alışageldiğimiz türkü okuma tavrından farklılık arzediyor tabii; bu da değişik bir tad bırakıyor. Lakin asıl şarkı okumadaki ustalığına hayran olduğum Birgit'in bu bir CD'de bu kadar fazla türkü icrası yerine biraz daha fazla şarkı icrasına yer verilmesini tercih ederdim. Tabii bu albümü bir ''best of'' olarak değil, örnek bir derleme olarak değerlendirmek lazım.
 
İcralar hakkında bir şey söylemek haddimize düşmez. Merhum üstad bizce kıymeti hâlen yeterince bilinmeyen bir değer. Necdet Yaşar'ın hicaz tanbur taksiminin ardından yalnız Necdet Yaşar'ın tanburla refakatiyle okuduğu ardarda üç hicaz eser ise bizce CD'nin zirve noktası. Gerçekten enfes, bir o kadar dingin icralar. Müziğimizi gürültü-patırtı, hengâme müziğine çeviren, millete akşam cefâları çektiren TRT yapımcıları, yöneticileri ve şeflerinin dikkatlerine sunarım. (Okurlar mı bilmem!) İcra budur.
 
CD'deki kayıtlar tabiatıyla makara bantlardan ve radyo plaklarından aktarılmış, aktarma ve restorasyon esnasında ise kayıtlara fazla müdahale edilmemiş, orjinalliğinin korunması sağlanmış. Bu amaçla hareket edildiği zaten CD'nin sunuş yazısında yazıyor. Gerçekten dijitalize edilmemiş kayıtları duyduğumda çok sevindim. Diğer bu tür arşiv yapımlarında da buna azamî dikkat gösterilmeli.
 
CD'nin kartonet tasarımı gayet hoş; kartonete iliştirilmiş kısa kitapçığında üstadın kısa biyografisi ve fotoğrafları mevcut. Bunca fotoğrafın ufacık bir sayfaya sığdırılmak için minicik hale getirilmesi, herhalde ekonomik kaygılardan olsa gerek diye düşündük; halbuki böyle bir arşiv çalışmasında bunların her biri gözün detayları rahatlıkla seçebileceği büyüklükte konmalıydı. En iyisi ise eserlerin güftelerinin, bestekâr ve güftekârlarının isimleri ile makamlarının yazılmış olması.
 
CD'deki eserler şöyle sıralanıyor:
 
 1. Müşterek Taksim (Necdet Yaşar-Tanbur/Niyazi Sayın-Ney)
 2. Rast Getirip Fend ile Seyretti Hümayı (Rast Kar-ı Natık)
 3. Ferahnak Peşrevi
 4. Bir Dilbere Dil Düştü ki Mahbubu Dilimdir
 5. Kanun taksimi (Kanun-Vecihe daryal)
 6. Kûşe-i Nisyana Attı Sevdiğim Yad Etmiyor
 7. Tanbur Taksimi (Tanbur-Necdet Yaşar)
 8. Dil Yaresini Andıracak Yare Bulunmaz
 9. Doktor Ne için Nabzımı Aldın Ele Söyle
 10. Bilmiyorum Bana N'oldu
 11. Ud Taksimi (Ud-Hasan Erkoç)
 12. Mecnun Gibi Ben Dağlar Gezerken
 13. Hastasın Zannım Vefa Mahsunusun
 14. Maçin Dağı Hiç Sormazsın Nazlı Yari / Rumeli Türküsü
 15. Gül Ağacı Gönlüm Dolu Bin Bir Acı / Rumeli Türküsü
 16. Ördeksiz Göllerde Avın Avlama / Rumeli Türküsü
 17. Bulut Gelir Seher İle ( Üsküp Karşılaması ) / Rumeli Türküsü
 18. Yürüdükçe Selvi de Boyun Sallanır / Rumeli Türküsü
 19. Ey Benim Mestane Gözlüm Şimdi Buldum Ben Seni / Rumeli Türküsü
 20. Kadifeden Kesesi Kahveden Gelir Sesi / İstanbul Türküsü
 21. Pencereden Kar Geliyor / İstanbul Türküsü
 22. Fındıklı Bizim Yolumuz / İstanbul Türküsü
 23. Yangın Olur Biz Yangına Gideriz / İstanbul Türküsü
 
Üstadın okuduğu güzelim kayıtların halka arzedilmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyor, Recep Birgit'in 72 dakikalık bir CD'ye sığamayacağını bilerek ileriki arşiv CD'lerini dört gözle bekliyoruz.

 

Korkutalp Bilgin
Albüm
Recep Birgit'ten Seçmeler
, Tanıtım, Sayı 8


Saz ve Söz Bağımsız Türk Müziği Yayını olarak yazılarımızdan alıntı yapıldığında kaynak belirtilmesini rica ederiz.
www.sazvesoz.net | bilgi@sazvesoz.net