Content Management Powered by CuteNews
 

Editörden

Editor, Sayı 7

Saz ve Söz dergisinin değerli okuyucuları, 

Gecikme dahi denemeyecek kadar zamanın gerisinde kalmış olduğumuz için kendi adıma ve ekibimiz adına sizlerden özür diliyorum. Dergimizi düzgün bir periyoda oturtamamış olmanın kusurunu bağışlayacağınızı umuyor, dergimizin yeni sayısını beğenilerinize sunuyoruz. 
 
Yazıma öncelikle bir teşekkürle başlamak istiyorum. Bugün attığım her adımda çok büyük payı olan babam İzzet Şener Yunusoğlu'nun vefatına müteakip hazırladıkları manidar açılış sayfasından ötürü dergi ekibimde yer alan arkadaşlarıma ve taziyelerini ileten tüm dostlarıma teşekkürü borç bilirim.  
Ocak ayından bu yana geldiğimizde müzik dünyamıza cenazeler damgasını vurdu. Çok kıymetli isimleri arka arkaya ebediyete uğurladık. Her düşen yaprak, ben ve benim gibi düşündüğüne inandığım gençler için, ileriye taşınacak bir mirasın ve yerini bulması gereken bir kültürün yükünün biraz daha omuzlarımıza yüklenmesidir. Yegâne ümidimiz, bu mirası layık biçimde gelecek nesillere aktarma konusunda mahcubiyet duymamaktır. 
 
Ocak ve Şubat ayları sonunda dergimiz için iki çok önemli etkinliğe imza attık. Ocak ayının son haftası, Dede Efendi evinde Ahmed Rasim'i andık. Kıymetli fikir büyüğümüz Prof. Dr. Orhan Bilgin ve Doç. Dr. Muharrem Gür'ün katıldığı etkinlikte Ahmed Rasim'in renkli kişiliği ve eserleri hepimizi etkiledi. Bir İstanbul insanı olan Ahmed Rasim'i daha fazla tanımak ve tanıtmak yönünde bir çabamız olduğu için mutluluk duyuyorum. 
 
Şubat ayı sonunda ise bizler için çok önemli bir ismi ağırlama ve sohbetinden istifade etme fırsatı bulduk. Yaşayan en önemli sanatkârlarımızdan, bize her zaman yön vermiş hocamız Necdet Yaşar, Mustafa Nafiz Irmak'ı anlatmak üzere bizlerle idi. Kendine has üslubu ve duru hafızasıyla Necdet Yaşar, merhum Irmak'ın insani yönlerini katılımcılarla paylaştı. Özgür Altun, bu eşsiz sohbeti deşifre ederek dergimizin bu sayısında sizlerle paylaştı. Saz ve Söz etkinlikleri önümüzdeki dönemde devam edecektir. 
 
Cenazelerle örülmüş bir kaç ayın sonunda dergimizi sunabiliyoruz. Tekrardan özürlerimizi sunuyorum. Ölümsüz şairimiz Yahya Kemal ölüm ve sonrası için en güzel sözlerden birini söylemiştir: "Tekrar mülâki oluruz bezm-i ezelde!" İnanıyorum ki ezel meclisinde hep beraber olacağız. Tüm gidenlere ve dahi kalanlara selam olsun! 
Saygılarımla,

 

Okan Yunusoğlu
Editörden, Editor, Sayı 7


Saz ve Söz Bağımsız Türk Müziği Yayını olarak yazılarımızdan alıntı yapıldığında kaynak belirtilmesini rica ederiz.
www.sazvesoz.net | bilgi@sazvesoz.net