Content Management Powered by CuteNews
 

SvS Etkinliği
Yahya Kemal Etkinliğinin Ardından İzlenimler

Tanıtım, Sayı 6

Saz ve Söz olarak, yola çıktığımızdan beri yalnızca muhtelif fikirlerin ifade edildiği hür bir internet yayını olmayı değil, ülkemizin musiki ortamına elimizden geldiğince bir şeyler katmayı, söylenemeyenleri söylemekten başka yapılmamış şeyleri denemeyi de kafamıza koymuştuk. Bu düşüncelerden biri, edebiyat ve müziği birleştirecek etkinlikler düzenleme fikriydi. Bu vesileyle ilk olarak Yahya Kemal'i seçtik. Ölümünün 50. yılı olması sebebiyle çeşitli yollarla anılan büyük şairimizi biz de farklı bir şekilde analım istedik. 27 Aralık 2008 Cumartesi günü saat 14.00'da, Dede Efendi'nin  Ahırkapı'daki tarihi evinde bu vesileyle toplandık ve çok keyifli bir sohbet ortamında bilgi, duygu ve müziği paylaştık. O soğuk ve ıslak günde, pek de yol üstünde olmayan bu kıymetli mekânı içinde bulunarak daha da kıymetlendiren herkese teşekkürü borç biliriz. 

Sohbeti sunan Prof.Dr. Orhan Bilgin, katılmak için son anda müsait oldu; bizi kırmadı; bizlerle Yahya Kemal'in ve şiirlerinin bir edebiyatçı ve bir İstanbul sakini olarak kendinde uyandırdıklarını, çok ilginç bilgilerle beraber hatıralarını paylaştı. Sohbetin esas konuğu Prof.Dr. Nihat Öztoprak hocamız da bize şairin pek de bilinmeyen nüktelerini aktardı. Zihnimize çizdiği Yahya Kemal profiliyle ufkumuzu açtı, gönüllerimizi hoş etti. Her birine ne kadar teşekkür etsek azdır. 

Kısa bir çay arasından sonra şairin şiirlerinden bestelenmiş bir kaç eserin icrasına geçtik. Muhterem hocam Özer Özel'in solistliği ve Aslıhan Özel hocamın kemençesi ile beş eser seslendirdik. Bendeniz de kendilerine tanburla refakat ettim. Bütün konuklarca hep bir ağızdan söylenen, Münir Bey'in segâh şarkısı “Dönülmez akşamın ufkundayız; vakit çok geç” ile günün zirvesini yaşadıktan sonra hepimiz İstanbul'un günlük dağdağasına sessizce geri döndük. Özer ve Aslıhan Özel hocalarıma da teşekkürü borç bilirim. Onlar olmasaydı bunlar olmazdı. 

Etkinliklerimize Dede Efendi'nin güzel evinin kapılarını açan Tarihi Türk Evleri Koruma Derneği'ne de ziyadesiyle müteşekkiriz. Umarız ki Dede'nin ruhu şâd, kabri nûr olmuştur. 

Bir sonraki etkinliğimiz, yine Dede Efendi Evi'nde, 31 Ocak 2009 Cumartesi günü olacak. Bu sefer konumuz “Ahmet Rasim”. Gerektiği kadar bilinmeyen bu büyük değerimizi edebiyat, fikir ve musiki yönleriyle ele alacağız.

Korkutalp Bilgin
SvS Etkinliği
Yahya Kemal Etkinliğinin Ardından İzlenimler
, Tanıtım, Sayı 6


Saz ve Söz Bağımsız Türk Müziği Yayını olarak yazılarımızdan alıntı yapıldığında kaynak belirtilmesini rica ederiz.
www.sazvesoz.net | bilgi@sazvesoz.net