Content Management Powered by CuteNews
 

Editörden

Sayı 5, Editor

Sevgili Saz ve Söz okuyucuları,

Dergimizin Kasım ayı sayısıyla sizlere bir kez daha seslenebilmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Ekim sayımız sizlerden yoğun bir ilgi gördü. Dileriz ki Kasım sayımız da beğenilerinizi kazanacaktır. Kasım sayımızın ana konusu ses teknolojileri. 21.yüzyılda Türk Müziği’nin, teknoloji ile ilişkisinin artması, bu müziğin daha geniş kitlelere ulaşması ve doğru aktarılması açısından önemli.

Kasım sayımızda çok kıymetli bir isme sitemizde yer verme şansımız oldu: Sayın Kemal Karaosmanoğlu. Karaosmanoğlu, kendi geliştirdiği Mus2okur programı ile bu müziğin doğru biçimde sayısallaştırılması ve önümüzdeki kuşaklara aktarılması noktasında önemli bir görev üstlenmiştir. Kendisinin bir matematikçi ve sistem analisti olması, bu müziğe hizmetin sadece kabiliyet doğrultusunda beste ve icra değil, bunların yanında gönül ve akıl ile de hizmet edilebileceğinin en güzel kanıtı. Kendisini burada ağırlamaktan dolayı duyduğumuz mutluluğu tekrardan ifade ediyor ve kendisine saygılarımızı iletiyoruz.

Dünyamız ve ülkemiz bir kez daha ekonomik krizle karşı karşıya. Geçim sıkıntıları, maddi kaygılar sanatın en büyük düşmanlarından biridir. Bu durumlarda sanatla geçirilecek zaman lüks, sanatla zaman geçirenler ise hovarda olarak anılmaya mahkumdur. Böyle bir ortamda, dergimizi çıkarmanın ciddi bir boşluğu doldurduğuna inanıyoruz. O günlük sıkıntıların içinde bir kaç dakikalığına da olsa sizlerin gönlüne ve aklına ferahlık hissi verebiliyorsak ne mutlu bize. Bizler dergimizi hazırlarken bu ferahlamayı her an hissediyoruz.

Bir yenilik ise, yakın zamanda başlayacağımız Saz ve Söz etkinlikleri. Etkinliklerimiz müzik ve edebiyatı buluşturmayı hedefliyor. Bu etkinliklerimizle ilgili duyurularımızı en yakın zamanda muhtelif iletişim kanallarından sizlere ulaştıracağız.

Dergimizi beğeneceğinizi umuyor, bir sonraki görüşmemize kadar sizlere önce sağlıklı daha sonrasında ise müzikle donanmış günler diliyoruz,

Saygılarımızla
Okan Yunusoğlu

Okan Yunusoğlu
Editörden, Sayı 5, Editor


Saz ve Söz Bağımsız Türk Müziği Yayını olarak yazılarımızdan alıntı yapıldığında kaynak belirtilmesini rica ederiz.
www.sazvesoz.net | bilgi@sazvesoz.net