Content Management Powered by CuteNews
 

Kitap
Ses Kaydının Nesi ve Nasılı

Tanıtım, Sayı 5

Türkçe’de yayınlanmış, ses üzerine teknik bilgi veren kitap sayısı yok denecek kadar azdır. Hele dünya çapında onca müthiş eser varken, elimizde bunların birinden çeviri bir kitap dahi yoktur denebilir. Son senelerde ses sistemleri, ses fiziği ve akustik üzerine tek tük yayınlar çıkmışsa da, artık günümüzde sesin ve müziğin olmazsa olmaz parçası olan kayıt teknolojileriyle ilgili; daha çok ticari mahiyetteki reklam amaçlı tek tük dergiyi saymazsak; kapsamlı bir yayın hala yoktur...

...Diyecektik; eğer Ufuk Önen geçtiğimiz sene yayınladığı kitabını kaleme almamış olsaydı. Her şeyden önce bir müzisyen, sonra da işin tekniğini yerinde öğrenmiş okullu ve tecrübeli bir ses kayıt teknisyeni olan Ufuk Önen, Çitlenbik Yayınları’ndan çıkan Ses Kayıt ve Müzik Teknolojileri isimli müthiş hacimli kitabıyla, en basit kablo-konnektör bilgisinden kayıt programları, midi, editing ile ilgili önemli püf noktalarına kadar, hayli geniş bir bakışla çok faydalı bilgiler aktarıyor. Ufuk Önen, tecrübe ve bilgisini cömertçe bu 426 sayfalık okkalı eserine aktarmış.

Kitabın bölümlerinin listesi içerik hakkında kabaca bir bilgi verebilir. Fakat görünenden daha fazlasını bulacağınıza dair sizi temin edebilirim.

 

01.  Ses ve Duyum 02.  Sinyal, Kablo ve Konnektörler
03.  Hoparlör, Amplifikatör ve Akustik
04.  Dijital Ses Teknolojisi
05.  Mikrofonlar

06.  Mikser
07.  Kayıt Cihaz ve Formatları
08.  Sinyal İşlemciler
09.  Kanal Kayıt
10.  Kayıt Teknikleri
11.  Midi
12.  Senkronizasyon
13.  Editing, Miks ve Sonrası
14.  Görüntü İçin Ses Post-Prodüksiyonu
15.  Ekler
16.  Terimler Sözlüğü
17.  Kaynakca
18.  Dizin

 

 

Evet; bunca geniş bilginin yanında doyurucu bir terimler sözlüğü ve hayli geniş bir kaynakça verilmiş.Ayrıca anlatımlar bol grafik, fotoğraf ve çizimle desteklenerek konular fazla teorik olmaktan uzaklaştırılmış; okuyucuya pratik fayda sağlama amacı güdülmüş. RCA konnektörün fotoğrafından tutun da dengeli/dengesiz kabloların özelliklerine, dijital ortamda bir efektin ses üzerine uygulanma püf noktalarından enstrüman miklemeye çok geniş bir spektrumda malumata erişilebiliniyor. Ses kaydı, miks ve editingle uğraşmaya yeni başlayacak veya başlayanlar ve özellikle bu konuda bilgisi kıt olan müzisyenler için önemli bir referans kitap olasıdır. (Malum; Türk müziği müzisyenlerinin ses teknolojilerini, tonmaysterlerin de Türk enstrümanlarının ses özelliklerini tanımadığı gerçeğiyle müzik üretiyor ve iletiyoruz!) Bunun dışında müzikle dinleyici ilişkisi içinde bulunanlara daha keyifli duyumun kapılarını aralayacak öğütler veresidir.

Kitap hakkında söylenecek çok şey var, okunacak ve bilgilenecek daha da çok şey var! Müziğin üretim, iletim ve duyum safhalarının en az birinde bir şekilde rol edinmiş herkesin bu kitabı da edinmesi ve kurcalaması şart. Perakende satış fiyatı 20 YTL.

 

Korkutalp Bilgin
Kitap
Ses Kaydının Nesi ve Nasılı
, Tanıtım, Sayı 5


Saz ve Söz Bağımsız Türk Müziği Yayını olarak yazılarımızdan alıntı yapıldığında kaynak belirtilmesini rica ederiz.
www.sazvesoz.net | bilgi@sazvesoz.net