Content Management Powered by CuteNews
 
Halime Atalay Çelik

Etkinlik
Kültür Merkezleri

Tanıtım, Sayı 4

Konser, konferans, tiyatro, sinema, seminer ve paneller, sohbet ve söyleşiler, sergiler gibi bir çok kültürel etkinliğin yapıldığı kültür merkezlerine halkın ilgisi ve talebi beklenenin üstünde olmuştur. Kültür merkezlerinin İstanbul'un hemen hemen her semtine yapılması ve etkinliklerin ücretsiz veya çok uygun fiyatlarda olması, halkın katılımını artırmıştır. Kültür Merkezlerinin nerelerde olduğunu http://www.kultursanat.org/mekanlar adresinden öğrenebilirsiniz.

 

Büyükşhir Belediyesi Kültür Müdürlüğü'nün düzenlemekte olduğu programlara ev sahipliği yapan bir kaç kültür merkezini de biz araştırdık.

 

Altunizade Kültür Merkezi

Adres: Barbaros Mah. Sırma Perde Sok. No:23 Üsküdar
Telefon: 0216 531 30 00 / 2279
Faks: 0216 474 30 29

Merkezde konferanslar, sergiler, çocuk ve yetişkin tiyatro oyunları ile müzik, güzel sanatlar, kişisel gelişim kursları düzenleniyor. 220 kişilik tiyatro salonu, seminer odaları, sergi salonu ve kafeteryası bulunan merkezde çeştli kurslar için atölyeler yer alıyor.

"Çarşamba Konserleri" ile THM veya TSM konserlerine katılabilir, "Tarihin Kapısı" adlı seri konferanslarla tarihin bir sayfasına, "Genç Yetenekler, Performans Geceleri" ile geleceğin sanatçılarının sunumlarına şahit olabilir, "Taş Plaktan Günümüze Müzisyenlerimiz" adlı konser-sohbet programıyla yaşayan sanat değerlerimizle tanışabilirsiniz. Bunun yanısıra Ayla Ağabegüm, Fatih Çıtlak, Dücane Cündioğlu, Vehbi Vakkasoğlu gibi yazar ve düşünürlerimizin seri konferans ve sohbetlerine de katılabilirsiniz... İstanbul Sazendeleri konserleri ve Prof.Dr. İskender Pala ile Divan Şiiri Saati programı ile, sivil toplum kuruluşları, dernek ve vakıflarla ortak çalışmalara da yer verilmekte... Sergi salonunda gelenekselden moderne her dalda, hemen her türde sanat eserlerinin sergilenmesine imkân sağlanmakta. Çocuk oyunları, palyaço, illüzyon gösterileri, Karagöz de izleyebirsiniz. Etkinlikler ücretsizdir.

20 ayrı atölye ve seminer çalıması ile birçok konuda kişisel gelişim etkinlikleri düzenlenmekte. İlköğetim çağındaki her yaşta çocuğa org, solfej, bağlama ve gitar kursları, 7 yaşından itibaren resim kursu, 12 yaşından itibaren tiyatro kursu veriliyor. Kontenjanlı olduğu için önceden kayıt yaptırılması gerekiyor.

Altunizade Kültür Merkezi Üsküdar Belediyesi'ne bağlı ve her gün 08:00 - 17:00 saatleri arası açık. 

 

Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi


Adres: Şahkulu Bostanı Sok. No:8 Tünel Beyoğlu İstanbul
Telefon: 0212 293 12 70-71

Beyoğlu Şahkulu Bostanı Sokak'taki eski evlendirme dairesinin restore edilmesi ile oluşturulan Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi, 29 Ocak 1993 tarihinde hizmete açılmıştı. Galata Mevlevihanesi'ne de komşu olan kültür merkezi, anayasa hukuku profesörü siyaset bilimcisi Tarık Zafer Tunaya'nı adını almıştı.

Kültür A.Ş tarafından çok amaçlı bir kültür merkezi olarak işletilen Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi'nde konferans, panel, dinleti gibi etkinlikler için kullanılan bir salon, 104 koltuklu sinema salonu, 116 kişilik bir tiyatro salonu ve 36 metrekare genişliğinde bir sergi salonu bulunmaktadır. Kültür-sanat sezonu sırasıda sinema salonu haftada altı gün, sanatsal ağırlıklı filmlere yer vermektedir.

Prof.Dr. Semavi Eyice ile İstanbul Sohbetleri, şair ve yazar Hilmi Yavuz ile şiir üzerine sunumlar, Prof.Dr. İskender Pala ile Divan Şiiri Saati, halk müziği konseri, çocuk oyunu, İstanbul Sazendeleri, Karagöz, palyaço ve ilüzyon gösterisi, taş plak akşamları, sihirbaz gösterisi, fasıl akşamı etkinlikleri halka ücretsiz sunulmaktadır.

 

Bostancı Gösteri Merkezi

Adres: Mehmet Şevki Paşa Cad. Lunapark Yanı Bostancı İstanbul
Telefon: 0216 384 7210-11
Ağ: www.bgmonline.net

1992 yılından bugüne İstanbul'un, özellikle Anadolu yakasının en önemli müzikhollerinden; sahne sanatlarının sergilendiği Bostancı Gösteri Merkezi, bugün de sanatseverlere hizmet vermeye devam ediyor. Bostancı Gösteri Merkezi, kendi yaptığı konser - tiyatro organizasyonları dışında, salonunu dışarıdan yaptığı kiralamalarla da faaliyetlere sunabiliyor. Bostancı Gösteri Merkezi toplam 2.377 kişilik oturma kapasitesine sahip olup bu kapasitenin 1.662 kişilik kısmı tribün bölümünden, 715 kişilik bölümü ise sahnenin ön kısmında bulunan parter koltuklardan oluşmaktadır. Koltukların tümü söküldüğünde ayakta 7.000 kişi almaktadır. Bostancı Gösteri Merkezi'nin zeminle tavan arasındaki yüksekliği 7m. , sahnenin yerden yüksekliği 81cm., sahne içi genişiği 14.60m.,sahne dışı genişliği 20,20m , sahnenin yarı dairesel boyu 28m. , uzunluğu 9,47m. dir . Yapılacak konserlerde salon olarak ses-ışık, ısıtma, kulis, gişe hatta gerekli görüldüğü takdirde tüm organizasyon hizmetleri verilmektedir. Yaklaşık 250 araçlı otopark alanı mevcuttur. Etkinlikler ücretlidir.

Ekim 2008 Etkinlikleri:

  11 Ekim 2008 Cumartesi, Jay Cutler Türkiye'de (17:00)
  Dünya Vücut Şampionu Jay Cutler Seminer ve Poz Show
  17 Ekim 2008 Cuma, 11:00 İki seans olup ücretsizdir.
  Sizinkiler Çocuk Oyunu
  Oyun saati: 11.00 VE 13.00 Davetiyeler Bostancı Gösteri Merkezi Gişelerinde
  18 Ekim 2008 Cumartesi, İnternet Isı Pazarlama (10:00)
  19 Ekim 2008 Pazar, İnternet Isı Pazarlama (10:00)
  25 Ekim 2008 Cumartesi, Murat Boz (20:00) Murat Boz Konseri

 

İstanbul Kültür ve Sanat Tanıtım Merkezi

Adres: Esma Sultan Yalısı Bitişiği Muallim Naci Cad. No:18 Ortaköy / Beşiktaş - İstanbul
Telefon: 0212 259 0722

18. yüzyılda I. Abdülhamit' in kızı Esma Sultan adına Ortaköy'de inşa edilen The Marmara Esma Sultan; yemyeşil bahçesi, denizden gelişe imkan tanıyan iskelesi, muhteşem Boğaz manzarası ile yılın on iki ayı tüm davet, organizasyon, düğün ve toplantılara ev sahipliği yapıyor.

 

Bakırköy Cem Karaca Kültür Merkezi

Adres: Yenimahalle Yanıkses Sok. (Yenimahalle Doğum Evi Yanı) Yenimahalle / Bakırköy - İstanbul
Telefon: 0212 660 04 20 - 543 73 15
Faks: 0212 660 79 74

Cem Karaca Kültür Merkezi'nde Ferah Saz Konseri, İstanbul Sazendeleri, Müzisyen Aileler konseri, Kent Ozanları gibi çeşitli konserlerin yanı sıra çocuk oyunları, ritm grupları ve farklı konularda panelleri de takip edebilirsiniz. Cem Karaca Kültür Merkezi'nin 450 kişilik tiyatro salonu ve 500 araçlı otoparkı bulunuyor. Etkinlikler ücretsizdir.

 

Kadıköy Halk Eğitim Merkezi

Adres: Caferağa Mah. Bahariye Cad. No:39 81300 Kadıköy - İstanbul
Telefon: 0216 336 12 00 - 0216 337 84 88
Faks: 0216 345 67 17
Ağ: www.kadikoyhem.org.tr
E-Posta: info@kadikoyhem.org.tr

1935 yılında "Halkevi" olarak başladığı yaşamına 1953 yılından bu yana "Halk Eğitim Merkezi" olarak devam etmektedir. Binlerce yetişkini iş sahibi yapmış, okuma yazma öğretmiş, zamanın gerektirdiği mesleki gelişimlerinde onlara ışık tutmayı hedefleyen bir eğitim merkezidir.

500 kişilik modern salonumuzda tiyatrolar sahnelenmekte, konserler verilmekte, gösteriler yapılmakta, konferans ve seminerler organize edilmektedir.  Düzenli eğitim faaliyetlerinin yanında merkezin bünyesinde oluşturulmuş kulüpler ile bir sosyal kaynaşma, gençler için düzenli bir yaratıcı çalışma ortamı yaratmaktadır. Halk oyunları kulübü, Türk halk ve Türk sanat müziği koroları, halk oyunları ekipleri ulusal ve uluslararası bir çok başarıya imza atmıştır. Kadıköy Halk Eğitim Merkezi Deneme Sahnesi ise her yıl düzenli olarak oyunlar sahneye koymakta ve birçok sanatçının yetişmesine önderlik etmektedir.Özel anma günleri, tiyatrolar, klasik Türk müziği konserleri, hastalıklarla ilgili konferansları etkinlikler arasında takip edebilirsiniz.

Halime Atalay Çelik
Etkinlik
Kültür Merkezleri
, Tanıtım, Sayı 4


Saz ve Söz Bağımsız Türk Müziği Yayını olarak yazılarımızdan alıntı yapıldığında kaynak belirtilmesini rica ederiz.
www.sazvesoz.net | bilgi@sazvesoz.net