Content Management Powered by CuteNews
 

Albüm
Aşk ve Meşk

Tanıtım, Sayı 9

 Sevgili dostum ve yoldaşım Korkutalp Bilgin ile yaptığımız tartışmalarda nadir uzlaştığımız konulardan biri Neyzen Aka Gündüz Kutbay'ın değeri ve sanatı en az anlaşılmış sanatkârlarımızdan biri olduğudur. Derdimizin dermanı Kalan Müzik eliyle geldi. Ölümünün 30.yılında Aka Gündüz Kutbay'ın taksimleri ve Kâni Karaca ile meşkleri iki CD'de toplandı. Kutbay'ın taksimleri ve icra ettiği saz eserleri AŞK, merhum Kâni Karaca ile meşk kayıtları ise MEŞK adıyla sunuluyor. 

Aka Gündüz Kutbay
 
Daha önce Kalan Müzik'ten çıkmış Necdet Yaşar ve Ney gibi arşiv çalışmalarının da prodüktörlüğünü üstlenen Şenol Filiz bu çalışmanın da prodüktörü. CD'lerde bulunan eserler Hakan Kutbay arşivinden. Hakan Kutbay da bu çalışmasıyla babasından kalan bir hazineyi bizlerle paylaşmış oluyor. Bu paylaşımın değeri zaman geçtikçe daha iyi anlaşılacaktır. Tüm sanatkâr ailelerin aynı hassasiyeti sergilemesi, kültürel mirasın geleceğe aktarılmasında ayrıca önem arzediyor.  
 
Her iki CD'yi de tek tek değerlendireceğiz. Ancak öncelikle bazı ortak övgülerimizi yönlendirelim. Öncelikle, CD için hazırlanan kitapçıklar oldukça doyurucu. Necdet Yaşar CD'lerinde eleştirdiğimiz iki farklı CD için aynı kitapçığı hazırlama yanlışı bu CD'de tekrarlanmamış. Hem Aşk hem de Meşk CD kitapçıkları hem içerik hem de göz doldurma anlamında yüksek kalite sunuyor. Türkiye'de basılan CD'lerin en önemli eksiklerinden biri olarak gördüğümüz kitapçık konusunda Kalan Müzik hassasiyet sergiliyor. Öğrenmek için sadece duymak değil okumak da gerektiğini düşünürsek kitapçıkların esas görevi, dinleyicinin ortalama bilgi seviyesini yukarı çekmede yardım. Bu CD'ler için hazırlanmış kitapçıklar da bu görevi fazlasıyla yerine getiriyor. CD'lerde bulunan icraların kayıt kalitesi de oldukça yüksek. Bu iyilik büyük oranda, müziğimizin devrimci sayılabilecek isimlerinden Aka Gündüz Kutbay'ın teknoloji merakına dayanıyor. Tabii ki bu kayıtların bugüne kadar korunmuş olması da büyük avantaj. Çoğu makaralı banttan aktarılan kayıtlarda duyabildiğim hiçbir arıza yoktu.  
 
Aka Gündüz KutbayKutbay'ın taksim tekniği bu yazının sınırları dışında. Ancak taksimleri dinlediğiniz zaman, taksim edilen makamların çeşitliliği, bu çeşitlilik içinde yaratılan nağme zenginlikleri ve bu nağmelerin uzun cümleler şeklinde duyulması kişiyi etkiliyor. Yayımlanan kayıtların nadir makamlara ait taksimleri içermesi de büyük avantaj. Buselik-aşiran, Müstear, Nişâbur, Muhayyer-sünbüle gibi sadece neyle değil tüm enstrümanlarla nadiren kaydedilmiş taksimler CD'nin değerini arttırıyor. Ayrıca taksimlerin yapıldığı yer ve zaman farkları göz önüne alındığında, Aka Gündüz Kutbay'ın taksimi sadece bir makam gösterisi değil, bulunulan ortam ve koşulların doğrultusunda şekillenen bir sanat eseri olduğu hissini veriyor. 
 
Hocaları Sadettin Heper'in isteğiyle biraraya gelerek meşk geleneğini sürdüren Kâni Karaca ve Aka Gündüz Kutbay beraberliği tıpkı çağdaşları Niyazi Sayın ile Necdet Yaşar ikilisi gibi sanat tarihimizde önemli bir yere sahip. Bu beraberliğin ne kadar önemli olduğunu bu CD vesilesiyle bir kez daha idrak etme şansına sahip oluyoruz. Çoğu ilk kez yayımlanan eserler tarihi birer belge niteliği de taşıyor. İsmail Dede'nin Eviç-buselik ve Küçük Mehmed Ağa'nı Sultanî-ırâk takımları büyük bir ustalıkla icra edilmiş çok değerli çalışmalar. Bu eserleri bugün maalesef dinleyemiyoruz. Devletin maaş bağladığı "Sanatkârlar (!)" her sene aynı işleri yaptıkları yoğun programlarından ötürü böyle yenilikleri halka sunma noktasında yetersiz kalıyor. Sitemlerimizi bu güzel çalışmaya fazlaca bulaştırmayalım.  
 Kâni Karaca, Meşk
Meşk CD'sinde diğer bir hoşluk da merhum Kâni Bey tarafından icra edilen İbranice eserler. Tasavvuf ehli, kitap ehli bu kişilerin hoşgörüleri ve sanat yaklaşımları, bugünün hoşgörüsüzlük ortamını yaşamak zorunda olan bizler için bir tebessüm kaynağı oluyor. Ayrıca gene bu CD'de yer alan makam tarifi, meşk usûlünün ne şekilde ilerlediğini anlatmak açısından önem arzediyor. 
 
Türk müziğinin kanaatimce en az anlaşılmış ismi olan Aka Gündüz Kutbay'ın toplam 4 adet CD'den oluşan bu çalışmaları her musikişinasın elinde muhakkak bulunmalı. Kutbay, bu müziğe yeni yeni heves eden biz gençler için iyi bir rehber görevi görüyor. Bir rica da sevgili müzikseverlerden. Bu tip çalışmaların ardının gelebilmesi için elimizden geldiğince  orijinal CD alalım. Aldığımız her kopya CD, internetten indirdiğimiz izinsiz her dosya, böyle çalışmaların yayımlanma sıklığının günbegün düşmesi demek. Kısıtlı olan bu çalışmaları böylece desteklemeliyiz. 
 
AŞK  30 Yılın Özlemiyle
MEŞK Tükenmeyen İştiyak
Kalan Müzik
Yayın Tarihi : 29/12/2009

 

Okan Yunusoğlu
Albüm
Aşk ve Meşk
, Tanıtım, Sayı 9


Saz ve Söz Bağımsız Türk Müziği Yayını olarak yazılarımızdan alıntı yapıldığında kaynak belirtilmesini rica ederiz.
www.sazvesoz.net | bilgi@sazvesoz.net