Content Management Powered by CuteNews
 

Kitap
Necdet Yaşar - Anılar Dostlar

Tanıtım, Sayı 9

Tanburî Cemil Bey ile başlayan, sadık öğrencisi Kadı Fuat'dan oğlu Mesut Cemil'e aktarılan tanbur tavrının bugüne ulaşmasında büyük pay sahibi tanburî Necdet Yaşar'ın hayatı kitaplaştırıldı. Kitap 2009 yılında Brainstorm tarafından yayımlandı. Kitaba ulaşmak için Brainstorm'la irtibat kurmak gerekli. Yazının sonunda irtibat bilgilerine ulaşabilirsiniz. Perakende olarak Pan Yayınları'nın Beşiktaş'taki merkezinden de temin edilebilir.

 Necdet Yaşar, Anılar Dostlar
Gonca Tokuz'un uzunca bir sürede derlediği kitap, Necdet Yaşar'ın kendi anlatımıyla zenginleştirilmiş biyografisini, tanınmış sanatkârların ve Anadolu'nun dört bir köşesinden tanburîlerin Necdet Yaşar hakkındaki görüşlerini ve Necdet Yaşar'ın albümlere girmemiş radyo ve konser kayıtlarından oluşturulmuş bir CD'yi içeriyor. Necdet Yaşar'ın neredeyse 60 yıldır dostu olan büyük neyzen Niyazi Sayın'ın kitaba yazdığı önsöz mükemmel bir Necdet Yaşar tasvirini içeriyor: "...Necdet'in tanburunda Yorgo Bacanos'un lavta mızrabını, Tanburî Cemil'in ölmez nağmelerini, Baba Mesut'un mızrapsız olarak parmağıyla çıkan bir Oskiyam tarzını her zaman görebilirsiniz. Hatta dikkat edilirse Samilerin, Osmanların sedalarını da bulabilirsiniz. Bizler asil olan yoldan ayrılmadık. Necdet'in zaten yapısı da buna müsait değildir..."  Kitap, Necdet Yaşar'ın sadece sanatkâr yönünü değil, insani yönünü de inceliyor. Şahsi başarısında her zaman büyük pay atfettiği ailesi de kitapta geniş yer bulmuş. Böylece Necdet Yaşar sadece bir tarih yaprağı olan ömrünü kitaplaştırmıyor, ailesine ve yakınlarına da vefa borcunu ödüyor.
 
Kitabı okuduğunuz zaman bugün icrasıyla bir efsane sayılabilecek Necdet Yaşar'ın nasıl bir sanat çevresinden beslendiğini anlıyorsunuz. Sadece Mesut Cemil değil, Yorgo Bacanos, Vecihe Daryal, Yesari Asım, Cemil Özbal ve çağdaşları pek çok sanatkârdan faydalanan Necdet Yaşar kitabında bu isimleri de zikrediyor. Necdet Yaşar müzik ve edebiyat aleminden pek çok önemli isimle yaşadığı hatıraları da yeri geldikçe aktarmış.
 
Kitapla birlikte sunulan CD, daha önce de belirttiğimiz gibi ağırlıkla daha önce yayımlanmamış çalışmalardan oluşuyor. Necdet Yaşar'ın ince kişiliği ve mütevazılığı bu CD'de de görülebiliyor. Her biri Necdet Yaşar'ı kendine rehber edinmiş tanburîler, Özer Özel, M.Salim Tokaç ve Murat Aydemir, CD'de yer alıyor. Kitabı okurken bir yandan da CDyi dinlediğiniz takdirde kitabın bir çırpıda okunup bittiği hissine kapılacaksınız.
 
Çıkan arşiv CD'lerinin ardından böyle bir kitabın da hazırlanması, üstelik tüm bunların Necdet Yaşar'ın sağlığında yapılması çok önemli. Böylece Necdet Yaşar'ın adı sonsuzluğa kazınmış oluyor. Bu yıl 80. yaşını tamamlayan Necdet Yaşar'a sağlıklı ve uzun ömürler diliyoruz. Bu vesileyle Neyzen Niyazi Sayın'la birlikte layık görüldüğü 2009 yılı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'nden ötürü de tebrik ederiz.
 
 
 
Tanburî Necdet Yaşar
(Anılar-Dostlar)
Brainstorm
02123478700
Okan Yunusoğlu
Kitap
Necdet Yaşar - Anılar Dostlar
, Tanıtım, Sayı 9


Saz ve Söz Bağımsız Türk Müziği Yayını olarak yazılarımızdan alıntı yapıldığında kaynak belirtilmesini rica ederiz.
www.sazvesoz.net | bilgi@sazvesoz.net